[featured_image]
Blacky
samiec
ok. 30kg
6 lat

Opis behawioralny

Blacky jest psem o dużych pokładach energii. Dobrze czuje się w ruchu, chętnie angażuje się w zabawę z człowiekiem. Po wyjściu z boksu i zrzuceniu z siebie pierwszych emocji pięknie chodzi na luźnej smyczy. Jest przyjazny dla innych psów, te mijane za płotem obwąchuje z ciekawością ale po chwili samodzielnie decyduje się od nich odejść.

Praca nad zmianą zachowania

Pierwsze spotkania z Blackim szybko pokazały, że pies zachowaniami stereotypowymi próbuje poradzić sobie z otaczającą go rzeczywistością. Taki stan jest spowodowany złymi warunkami lub brakiem możliwości zaspokojenia naturalnych potrzeb zwierzęcia. Widoczne na wideo gryzienie piłki jest przykładem takiego zachowania, dodatkowo w repertuarze Blackiego znajduje się również podskakiwanie oraz „kopanie” w wodzie. Stąd aby złamać sekwencje zachowań psa wybieg, na którym Blacky przeważnie ćwiczył zamieniliśmy na spacery oferujące swobodną eksplorację oraz węszenie, a gryzienie piłeczki na lick matę.

Film nagrany po 2 miesiącach od rozpoczęcia pracy nad zmianą zachowania pokazuje, że Blacky choć widzi i chce sięgnąć po piłkę wybiera szukanie smaczków. Nie oznacza to, że zachowanie, które dawało psu ulgę jaką odczuwa gryząc piłkę zniknęło, zakładam, że póki jest w schronisku będzie je prezentował. Natomiast jego intensywność się zmniejszyła, a Blacky mając wybór sięga po inny repertuar zaproponowanych mu aktywności.

Blacky w kontaktach z innymi psami jest podekscytowany oraz ciekawy, boks w schronisku przeważnie dzieli z innym psem i cieszy się posiadaniem kompana. Po adopcji Lestera, z którym dzielił boks, Blacky przeżywał utratę przyjaciela przez kilka tygodni. Na filmie widać podekscytowanie Blackeigo, a następnie wybór oddalenia się od szczekającego psa za płotem.

Po adopcji

Należy zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu oraz interakcji z człowiekiem. Blacky będąc psem sporych rozmiarów potrafi wysoko podskoczyć, przeważnie są to momenty wyjścia z boksu, należy więc pracować nad rytuałem spokojnych powitań. Wraz ze zbudowaniem relacji opartej na zaufaniu oraz na zrozumieniu potrzeb psa,  Blacky będzie idealnym psem na dalekie wycieczki chętnie podążającym za człowiekiem.