[featured_image]
Figiel
samiec
ok. 20kg
7 lat

Opis behawioralny

Figiel trafił do schroniska w 2021 roku, jego przeszłość nie jest znana. Jest raczej psem pozytywnie nastawionym do ludzi natomiast jest dość ostrożny w pierwszym kontakcie. Chętnie wita się z każdym ale lubi mieć czas i przestrzeń na spokojne obwąchanie i zapoznanie człowieka. W momencie nawiązania relacji Figiel otwiera się na zabawę i eksplorację terenu w towarzystwie człowieka. Figiel jest na specjalnie diecie niskotłuszczowej (karma Royal Canin Veterinary Gastro Intestinal), ma zdiagnozowane przewlekłe zapalenie jelit.

 

Praca nad zmianą zachowania

 

      Figiel  nie radząc sobie z  daną sytuacją często stara się skontrolować,  przytrzymać dany obiekt . Tu na zdjęciu jest to reakcja na zbyt długie stanie w jednym miejscu,  pies nie wie dlaczego tam tyle stoimy i co się zaraz stanie . Takie  przytrzymanie jest więc dla mnie swoistym sygnałem psa do wyjścia z tej  interakcji.  Natomiast  taka potrzeba kontroli czy przytrzymania pojawia się u Figla za każdym razem jak  wita mnie po wyjściu z boksu.  Figiel wtedy potrzebuje mnie obwąchać,  na chwile zatrzymać  aby w swoim tempie  poradzić  sobie z pobudzeniem jakie mu towarzyszy  przy naszym  powitaniu.

Figiel_przytrzymanie
Figiel_przytrzymanie

Figiel jest bardzo ciekawy innych psów, nie oznacza to że zawsze dąży do spotkania z nimi. Z jednymi wchodzi w interakcje na większym pobudzeniu z innymi na mniejszym, a czasem nie ma ochoty a nie w ogóle. Na tym filmie widać jego spotkanie z psem, którego zna i ma nadzieje spotkać na spacerze wybierając tak trasę przejścia aby biegła ona obok ogrodzenia gdzie może spotkać swojego kolegę. Jest to ewidentnie celowe zachowanie, Figiel mając do wyboru ścieżkę idącą przez spokojne pola czy obok ruchliwej ulicy ale z kolegą za płotem wybiera zawsze to drugie. Widać, że stoi na przeciwko psa dość pobudzony, ma napięte ciało, wyciągnięty ogon, którym energicznie macha. Natomiast ustawia się też bokiem, nie chce odejść od znajomego psa, markuje też zostawiając swój zapach. Wygląda to trochę jak mieszanka ekscytacji, ciekawości, strachu, Figiel nie wie do końca jak się zachować ale chce pozostać w tej interakcji.

Po adopcji

Figiel jest w typie psa gończego, uwielbia węszyć, zatraca się w tym kompletnie, dlatego chętnie chodzi na dłuższe spacery. Jest też psem wrażliwym, reaguje na wiele bodźców, nic nie ujdzie jego uwadze, a to zasługa typu do którego należy. Jest to naturalne dla psów gończych, należy więc zadbać o tę potrzebę i zapewnić psu aktywność, która da mu możliwość węszenia i eksploracji. W związku ze stanem fizycznym psa nie zaleca się biegania czy forsowania go innymi sportami wymagającymi dobrej kondycji.